lexikoukr   ГОЛОВНА - ДОПИСИ - 2022


 

Росія и Захід. Війна художня и реальна

 

Автор: М.Терлецький
18 січня 2022 р.

 

 

На східному фронті без змін...

 

 

Незадовго перед початком минулого 2021 року на екрани вийшов фільм "The queen's gambit" (хід королеви) американського режисера й сценариста Скотта Френка по однойменному роману Волтера Тевиса. Фільм мав приголомшливий успіх. Зрозуміло, що причину успіху, як і завжди, вгадати неможливо. Але, очевидно, якісь нові ідеї й запити витали в повітрі, і режисерові вдалося відчути їх.

Нові ідеї
У грудні 2020 почався новий 960-річний цикл, нова ера — ера Водолія. Якось відразу новизна виявилася в багатьох сферах життя. Людей вже не так "чіпляли" історії юристів, політиків, сумнівних бізнесменів з упашими на них удачами й мільйонами. На вустах твердо закріпилися нові слова Biontech, Pfizer, Coronavac, Johnson & Johnson, Moderna, Astrazeneca… Людство з новою силою поринуло в дослідження неклітинних форм життя.

У тренді інженери, фізики, математики, біологи, хіміки, учені різних галузей науки. Одні працюють у НАСА, інші доводять теореми сторіччя, створюють багатотомні словники, домагаються швидкості передачі інформації бездротовим способом до немислимих величин, виготовляют апарати для польотів до інших планет, проникають усередину віріонів, розміром у кілька сотень нанометрів.

Саме відчуттям сильної спраги у людей до таких областей діяльності, де розкриваються видатні інтелектуальні здібності, я можу пояснити те, що фільм "Ферзевий гамбіт" (Хід королеви) бив рекорди переглядів. Його дивилися навіть ті, хто не уявляв, як пересуваються на дошці фігури.

- Нарешті! Створили гідний, дуже змістовний, зважений інтелектуальний серіал, - висловила думку багатьох одна із глядачок.

Росія й мир: вічна війна
Однак, у фільмі, крім інтелектуальної лінії, була й інша, не така яскрава, але цілком відчутна – лінія протистояння Росії (СРСР) і іншого світу. І виграш американки Бет Хармон у фінальному матчі проти Василя Боргова, радянського чемпіона світу з шахів, символізував довгоочікувану перемогу США над Росією, демократії над тоталітаризмом.

І ось відповідний хід від російського режисера й сценариста Олексія Сідорова в переддень 2022 року: на екрани вийшов фільм «Чемпіон світу», що розповідає про матч на першість світу в 1978 році в Багіо між Анатолієм Карповим і Віктором Корчним.

Однак, на відміну від "Ходу королеви", фільм «Чемпіон світу» - стосується шахів, але не про шахи. Шахів там немає. Там війна двох систем і психологічна боротьба їх представників.

Шахівниця з фігурами з'являється на екрані в дуже поганому візуальному ракурсі й лише для того, щоб глядач не забував: фільм все-таки стосується шахів.

Однак потрібно закарбувати, що шахова гра, краса й торжество розуму, - усе це на другому плані. На першому - війна між Росією в особі СРСР і іншим світом, війна, як прийнято називати таку зараз, гібридна, у якій усі засоби вітаються для досягнення результату. У хід ідуть провокації, тестери радіоактивності, змії, маги…


32_game

Корчний здався


Фінальний акорд – перемога в 32-й партії Карпова над Корчним була представлена Москвою, як перемога Росії над Заходом.

Два фільми. Війна двох систем зі змінним успіхом. Шахова й ідеологічна. Поки. Тому, що вже зараз Росія пред'являє ультиматум Заходу, стріляє на Донбасі, загрожує Україні й світу повномасштабною війною. Можливо, третьою. Світовою. І це вже не художній фільм.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

КРАЇНИ
Flag Counter

   LEXIKOUKR  EST. 2013