ЧИ ВРЕШТІ-РЕШТ ЗНИКНУТЬ В УКРАЇНІ ОЛІГАРХИ?
Автор: М. Терлецький
17. 02. 2020 р.
Олігархі́я (грец. ὀλιγαρχία(oligarchia), від дав.-гр. ὀλίγον(oligon) «небагато», та дав.-гр. ἀρχή(arche) «влада» — влада небагатьох) — політичний режим, у якому влада (політична, економічна та ін.) належить невеликій, закритій та тісно згуртованій групі осіб (наприклад — військових, великих власників, фінансистів тощо); група людей, що володіє банківським і промисловим капіталами…
Вікіпедія
Олігархи в Україні. Хто вони?
Виходячи з визначення поняття, аби належати до олігархічного прошарку недостатньо мати лише вирішальну політичну владу або тільки володіти величезними банківським і промисловим капіталами. До прикладу, президента Зеленського, з огляду на зазначене, не можна віднести до цього класу через брак певного рівня капіталу. Так само не підпадає під цю назву і Коломойський, і Пінчук, і Ахметов. Але останні з погляду на силу політичних важелів. А ось Порошенко…
Ще в далекому тепер 2016 Lexikoukr писав, що в Україні на той час лише одну людину можна було за повнотою політичної і економічної влади віднести до олігархів. І цією людиною був П.Порошенко. Моногарх. Не монарх за конституційними правами, але й не "пересічний" олігарх, який ділить економічну і політичну владу в державі з іншими олігархами. Інших – немає. Він єдиний і недосяжний. І, як ми вірили, останній із олігархів України.
Моногарх П.Порошенко — останній із олігархів України
9 місяців після вибору Зеленського Президентом. Моногарх впав?
Напередодні виборів президента в 2019 році я писав в Lexikoukr: "Передвиборча ситуація 2019 року в Україні вказує чітко на те, що українська олігархія, представлена наразі лише єдиним суб’єктом, як явище, рішучими кроками йде в небуття. І побічна до цієї траєкторії має позитивне зростаюче значення."
Кінець епохи української олігархії
Цей висновок давала екстраполяція вихідних подій, які відбувалися на той час в Україні, а також підтверджені часом закони зародження, максимального розвитку і занепаду. І це особливо проглядається на прикладах всього величезного: у всіх імперій наприкінці була однакова доля, перші динозаври були відносно невеликими, згодом вони збільшувалися і … вимерли…
Перемога Зеленського на виборах мала б відібрати ту кількість політичної влади, брак якої у Порошенка поклав край існуванню олігархічного прошарку в Україні. Але чи остаточно Україна позбулася цього явища? Чи змирився П.Порошенко з тим, що народ відібрав у нього вирішальну політичну владу?
Ні. Згадаймо спробу організувати протестний майдан. А ось ще одне яскраве підтвердження. А про що говорить останній візит на Мюнхенську конференцію паралельно з візитом чинного президента України і спроба позиціонувати себе як виразника офіційної позиції, в тому числі використовуючи довічне звання. Такого політичного невігластва не дозволяв собі жоден попередній президент. Чому Порошенко видає досі себе якщо не за першого, то точне не за другого? Він президент, я - президент: Президент Порошенко виступив, провів зустрічі, домігся, захистив... І це запущено в Україну і світ з усіх доступних медіаресурсів. Чому? Тому, що, поза сумнівом, він готує реванш. Імпічмент, дострокові перевибори? Всі інструменти будуть використані. І те, що на виду, - це тільки вершинка айсбергу, з огляду на притаманний Порошенку закулісний спосіб дій.
Як Зеленський сам допомагає Порошенку
По-перше, спецоперація іноземного капіталу для відкриття продажу землі, проти якого виступає 80% населення, та продажу стратегічних підприємств, невиконання обіцянок зі зниженням тарифів… Йти проти волі народу? Порошенко вже відчув на собі в повній мірі значення народної мудрості: "Громада плюне - і пана втопить." Зеленський, мабуть, - ще не зовсім.
По-друге, кожен день роботи Гончарука, генпрокурора, керівника НАБУ збільшує кількість розчарованих в Зеленському. За корупцію ніхто не відповів, поготів корупція проникла в ряди керівників антикорупційних органів!?
"Гарні" справи Порошенка, за які він отримав вирок від народу на виборах, в правоохоронних органах лежать без належного руху? Чому? Чому теперішній генпрокурор виявив такий самий кпд як всі його попередники, тобто і без нього був би такий самий результат, і продовжує займати посаду? Чому п.Ситник, якого суд визнав корупціонером, продовжує займати посаду?
Невтішний висновок
За таких умов не виключено, що "збитий" моногарх знову поверне собі втрачений статус, а Україні – олігархію.
|