lexikoukr   ГОЛОВНА - ДОПИСИ - 2017

"МОЛОДШИЙ І СТАРШИЙ БРАТИ": ХТО Є ХТО, І ЧИ, ВЛАСНЕ КАЖУЧИ, Є?..


Автор: М. Терлецький

31 січня 2017 р.
Російська військова навала: день 1070

 

Коли я чую чи бачу, як хтось застосовує ці словосполучення стосовно двох народів, так і хочеться схопити його за руку: «Ти не з божевільні накивав п’ятами? Що ти верзеш?» По-перше, той «брат», що з Московії, зовсім не такий, як той, що з Київської Русі. Гени тих одиноких переселенців з нашої землі до селища на річці Москов розчинилися безслідно в морі місцевого люду. Безповоротно. Бо історія немає зворотного ходу. Отже, питання, чи є народи генеалогічно братами можна тотожно перефразувати: чи вовк козі дядько? Крім того, хто молодший, хто старший можна легко з’ясувати з літопису та книг тих же російських авторів, наприклад монастирського автора Ратшина А. (Полное собранiе историческихъ свѣдѣнiй о всѣхъ бывшихъ въ древности и нынѣ существующихъ монастыряхъ и примѣчательныхъ церквахъ въ Россiи). В ній автор пише зокрема:


«Спустя 125 летъ после первой (ред. 1147) исторической известности Москвы — въ то время, когда место нынешняго Кремля еще покрыто было боромъ, или густымъ лесомъ, и на всей этой горе была (какъ некоторые полагаютъ) только одна деревянная церковь Архангела Михаила — сынъ Александра Невскаго, Св. Даніилъ, только лишь получившій въ уделъ земли и села, принадлежавшія некогда боярину Кучке, построилъ, въ 1272 году, среди бора, на Боровицкомъ холмѣ, (какъ урочище это въ древности называлось), на томъ самомъ месте, где жилъ въ уединенной хижине пустынникъ Вуколъ, деревянную церковь Спаса-Преображенія».

 

Щось треба ще додати?


Вже якщо комусь нестерпно хочеться вдаватися до такого роду термінології щодо держав, то порадив би замість слова «брат» послуговуватися словом «сестра». Бо Україна і Росія - слова жіночого роду. До того ж Росія, як знаємо, з’явилася набагато пізніше. До такого об’єкта і в таких випадках правильно вживати слово «молодша»…

 

 КРАЇНИ
Flag Counter

   LEXIKOUKR  EST. 2013